Hypermetropia by sa dala charakterizovať ako chyba videnia, pri ktorej je fyziologický oko príliš krátke. Ostrý obraz je potom vytváraný za sietnicou a na sietnici tým pádom vzniká obraz neostrý. Pacient majúci hypermetropiu vidí zle, nielen do blízka, ale aj do diaľky. V prípade, že sa mu nakoniec podarí do diaľky zaostriť, je to iba za cenu značného namáhania očí a následnej únavy.
Charakteristické príznaky
Únavá očí a bolesti hlavy. Ťažkosti bývajú častejšie večer a po vykonanej práci. Príčinou tychto príznakov býva neustála snaha o dokonalú akomodáciu. Ľahká hypermetropia sa vyskytuje veľakrát nepozorovane až do 35-40. roku života pacienta, pretože oko ešte dokáže natoľko akomodovať, aby videný obraz bol jasný a ostrý. Ak je táto zraková chyba výraznejšia, je možné spozorovať ju pomerne skoro už u detí. Často býva sprevádzaná škúlením, ktoré je potrebné čo najrýchlejšie odstrániť.
Korekcia
Hypermetropia sa koriguje plusovými okuliarovými šošovkami, tzv. spojkami, s ktorých pomocou sa obraz dostáva na sietnicu. Tým sa uľahčí akomodácia a zabráni sa tak únave očí a bolestiam hlavy. Šošovky určene pre osoby majúce hypermetropiu sú hrubšie v strede a tenšie na krají. Rozdiel v „sile“ šošoviek je tým väčší, čím je vyššia hypermetropia. Toto však nie je dôvod byť znepokojený, pretože existujú stále viac estetické a funkčné okuliarové šošovky.